ساخت سریال تاریخی سرزمین كهن

 

ساخت سریال تاریخی سرزمین كهن

كمال تبریزی: امیدوارم تا زمان پخش«سرزمین كهن» مدیران شبكه تغییر نكنند

رضا كیانیان؛ پذیرش نقش مصدق یا كاشانی؟

به گزارش ایسنا كمال تبریزی كه ساخت سریال‌های«قصه‌های رودخانه»،«دوران سركشی» و«شهریار» را در كارنامه‌ی كاری خود دارد؛این روزها مشغول كارگردانی فاز اول سریال تاریخی «سرزمین كهن» است. او در گفت‌وگویی با خبرنگار ایسنا از مشكلات ساخت كارهای تاریخی، میزان وفاداری به فیلمنامه‌ی این سریال، تاثیر تغییر مدیران سیما در پخش سریال‌ها و بازیگران جدید آن سخن گفت.

این كارگردان كه بازیگرانی مانند، بیتا فرهی، هنگامه قاضیانی، میترا حجار، الهام حمیدی، پژمان بازغی، جعفر دهقان ، فرهاد قائمیان، امیر آقایی و علی شادمان را جلوی دوربین «سرزمین كهن»‌ دارد، از توافق با رضا كیانیان برای بازی در این سریال خبر داد و گفت: او قرار است چند نقش كوچك ولی با اهمیت مانند مصدق یا آیت‌الله كاشانی را بازی كند. اگردر تست گریم به نتیجه‌ی مطلوب برسیم،كیانیان نقش هر دو را بازی می‌كند.

 

****

 

تبریزی در ادامه درباره‌ی انتخاب محل‌های تصویربرداری برای سریالی تاریخی مانند «سرزمین كهن»به خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران اظهار كرد: به شدت برای پیداكردن محل‌های تصویربرداری مشكل داشته‌ایم. چون برای ساخت هر سریال تاریخی باید از اول، شروع به پژوهش و یافتن لوكیشن در شهرستان‌های مختلف بكنیم.

وی افزود: اگر جامع‌تر به این موارد نگریسته شود كه متأسفانه این‌گونه نیست، درخیلی از هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود اما به علت فقدان این دیدگاه به پروژه‌های الف ویژه، طبیعی است هر سریال تاریخی هزینه‌ها و مشكلات خاص خود را پیدا می‌كند.

او با اشاره به لوكیشن‌های «سرزمین كهن» گفت: در این پروژه در لوكیشن‌های مختلف متمركز می‌شویم و به علت طولانی‌بودن زمان فیلمبرداری باید طوری كار كنیم كه درهر یك از چهارفصل ،سكانس‌های مربوط به همان فصل را به تصویربكشیم.همین امر موجب شده است كه دچار دردسرهای عجیب و غریب شویم.

تبریزی مثال زد: در فصل زمستان در چند لوكیشن كاركردیم اما نتوانستیم همه‌ی سكانس‌های زمستانی فاز اول را تصویربرداری كنیم چون در سه ماهه‌ی پایانی سال گذشته، تقریبا فضا زمستان نبود و همین مساله به ‌معضلی برای ما تبدیل شده بود.از سوی دیگر تعدد لوكیشن‌های مربوط به یك فصل، دشواری‌هایی را برای ما به وجود می‌آورد.

این كارگردان اضافه كرد: به هرحال هم از لحاظ حجم سریال و هم از لحاظ زمانی باید عجله كنیم تا فصل‌ها را از دست ندهیم و به علت دقیق بودن فیلمنامه باید سعی كنیم به آن وفادار بمانیم كه برای تحقق این امرلازم است تا همه‌ی مراحل چون اختصاص بودجه و فراهم شدن دكور و لباس و هماهنگی‌های لازم برای حضور در صحنه به موقع انجام شود.

 

ساخت سریال تاریخی سرزمین كهن

 

تبریزی درباره‌ی وضعیت بودجه این سریال اظهار كرد: اكنون با سازمان صداوسیما سر بودجه چالش داریم. براساس زمان‌بندی پیش‌بینی شده دكورهای بهارستان باید حداكثر تا شهریورماه آماده شود تا بتوانیم سكانس‌های تابستان مربوط به این دكور را فیلمبرداری كنیم و با واردشدن به فصل سرما،سكانس‌های زمستانی را هم به تصویر بكشیم ولی به نظر می‌آید با توجه به شرایط كنونی بودجه،این دكور به موقع آماده نمی‌شود.

او تأكید كرد: مسایل مالی، زمان‌بندی و نوع پیشرفت كار به هم گره می‌خورند و ممكن است بعدها دچار معضل شویم و پروژه‌ای كه 7، 8 ماه بی‌وقفه پیش‌ رفته است،یكباره متوقف شود كه این اتفاق، خسارات سنگینی را در پی دارد.

 

 

ساخت سریال تاریخی سرزمین كهن

او درباره میزان وفاداری به فیلم‌نامه هنگام ساخت «سرزمین كهن» اظهار كرد: مشاور كل پروژه، دكتر مهدی ارگانی است.همكاری ما بیشتر رفاقتی است تا سازمانی. ارگانی دقت و علاقه خاصی به این فیلم‌نامه دارد.كلا این فیلم‌نامه را طی جلسات متعددی كاملا با هم خواندیم و درباره جزئیات به توافق رسیدیم و هم از لحاظ ساختار دراماتیك و هم از جنبه‌ی ممیزی‌هایی كه از نظر پخش می‌تواند به وجود بیاید، به فیلمنامه نگریستیم البته تغییرات چندانی در مقایسه با حجم سنگین فیلمنامه روی آن اعمال نشد.

تبریزی ادامه داد:فعلا فیلم‌نامه فاز اول روخوانی شده است.در زمینه‌ی فاز دو هم باید به همین شیوه عمل كنیم . فیلم‌نامه فاز سوم نیز در حال نگارش است.

او تأكید كرد: فیلم‌نامه هم خوب نوشته شده و هم جذاب و دقیق است. تقریبا می‌توان گفت کمتر فیلم‌نامه‌یی در تلویزیون ایران وجود دارد كه تا این حد روی جزئیات آن دقت شده باشد.

این كارگردان با بیان این كه مانیفست ما فیلم‌نامه‌ی نهایی شده است،گفت: عین همین فیلمنامه را فیلمبرداری می‌كنیم و امیدواریم این‌ سریال در مرحله پخش دچار مشكل نشود. البته ما كه در خارج از سازمان صداوسیما كار می‌كنیم؛ سریال را می‌سازیم و آماده می‌كنیم ولی امكان دارد هیچ‌كدام از مدیرانی كه هنگام تولید مجموعه، مسوولیت‌هایی را برعهده داشتند،هنگام پخش در سمت های قبلی خود نباشند همین امر ممكن است مشكلاتی را برای اثر ایجاد كند.

ساخت سریال تاریخی سرزمین كهن

 

 

تبریزی در پایان اظهار كرد: من سه سریال برای تلویزیون ساخته‌ام اما فقط در زمینه‌ی «دوران سركشی» از زمان توافق با شبكه برای ساخت تا پخش، مدیران شبكه تغییر نكردند. به هرحال امیدوارم تا زمانی كه «سرزمین كهن» آماده پخش می‌شود، مدیران شبكه سه تغییر نکنند!

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 27 فروردین 1388    | توسط: جواد مربا    |    |
نظرات()